You are here
Home > Sports > Official For MTN FA Cup Round Of 32

Official For MTN FA Cup Round Of 32

Sekondi-based Class One referee Fred Andoh has been appointed to handle Saturday’s MTN FA Cup round of 32 clash between Samartex FC and Hearts of Oak. 

The trained teacher will be assisted by Kennedy Bentil, and Ben Amissah on the lines.

Emmanuel Ansah will be the centre referee for the Real 24 Hours FC clash against Asante Kotoko in Tumu.

His assistants are Jason Nunoo and Adotey Ackwei.

The following the Match officials for the MTN FA Cup Round of 32 games:

Asokwa Deportivo vs Ashantigold

Venue: Baba Yara, Ksi

REF: Yaw Ametepeh

ASST 1: Emurama Salifu

ASST 2: Matilda Ayamba

4TH REF: Desmond Abbey

MC: Osei Tutu Agyeman

Power Sporting vs Wa Rockets

Venue: Wa Stadium

REF: M. Abdul Salifu

ASST 1: Sumani A. Kadiri

ASST 2: Hussein Jabiru

4TH REF: Mahama Ewuntoma

MC: A.A. Alhassan

True Democracy vs Accra Youth

Venue: Tema Stadium

REF: Richard Kumedzro

ASST 1: Frank Ababio

ASST 2: Yaw Yevoo

4TH REF: Mawuli Klu

MC: Wilfred K. Osei

 AC Milan vs Wamanafo Royals

Venue: Baba Yara, Ksi

REF: PC Appiah Ofori

ASST 1: Constance Amarkwei

ASST 2: Sitim Musa

4TH REF: Favour Tsomana

MC: A. Annan Lomotey

 WAFA vs Karela

Venue: Sogakope

REF: Sam Kyeremeh Yeboah

ASST 1: James Osafo

ASST 2: J.B Smith

4TH REF: Gabriel Safo

MC: AKM Oliver

Bechem United vs Sunyani Liberty

Venue: Bechem

REF: Maxwell Hanson

ASST 1: Kotey Kotei

ASST 2: Ayuba Sullivan

4TH REF: Musa Agbenuza

MC: Michael N Ayeh

 Wa All Stars vs Techiman City

Venue: Wa

REF: Sylvester Adzoku

ASST 1: Samari Ben

ASST 2: S.O Boateng

4TH REF: Alex Nsiah

MC: J.B Yakubu

RTU vs Steadfast

Venue: Tamale

REF: Francis Xavier

ASST 1: Tijani Mohamed

ASST 2: Abraham Ndego

4TH REF: Tafik Mohamed

MC: Nana Opare Akuffo

Real 24 hours vs Asante Kotoko

Venue: Tumu

REF: Emmanuel Ansah

ASST 1: Jason Nunoo

ASST 2: Adotey Akwei

4TH REF: H.A. Henkel

MC: M.I Salisu

 Storm Academy vs Kotoku Royals

Venue: Nkawkaw

REF: Hubbert Serge

ASST 1: H.A. Hyppo

ASST 2: Atsu Dogbe

4TH REF: Julian Nunoo

MC: Harry Atutornu

 Pure Joy vs Liberty Professionals

Venue: Prampram

REF: E.R. Binney

ASST 1: Abraham Jackson

ASST 2: Benard Asare

4TH REF: Sam Kyeremeh Yeboah

MC: J.F. Mensah

 FC Samatex vs Hearts of Oak

Venue: Samreboi

REF: Fred Andoh

ASST 1: Bentil Kenedy

ASST 2: Ben Amissah

4TH REF: Festus Ofori

MC: James Adjei

Emmanuel FC vs Inter Allies

Venue: Kweiman

REF: Christen Zigah

ASST 1: Emmanuella Aglago

ASST 2: Pascal Mawusi

4TH REF:Andrews Boakye

MC: Ofori Antwi

 Hasaacas vs Okyeman Planners

Venue: Essipon

REF: Wiseman Ghansa

ASST 1: Sylvester Bonuedi

ASST 2: Ibrahim Ashong

4TH REF: Jonathan Tetteh

MC: M.D. Arthur

 Okwahu United vs Dunkwa

Venue: Nkawkaw

REF: Solomon Mordey

ASST 1: Eric Asiamoah

ASST 2: Stephen Balanguena

4TH REF: Rastrum Senogbe

MC: G.E. Antwi

 Elmina Sharks vs Ebusua Dwarfs

Venue: Nduom Stadium

REF: J.A. Amenya

ASST 1: Kwasi Brobbey

ASST 2: Rahman Salifu

4TH REF: Issaka Afful

MC: Umar Teni

Top